Pasterka Roku Pańskiego 2018

"A Słowo Ciałem się stało
i mieszkało między nami"

Pasterką nazywamy Mszę Świętą, która jest sprawowana w nocy z 24 na 25 grudnia. To właśnie Pasterką katolicy rozpoczynają obchody Uroczystości Narodzenia Pańskiego, czyli obchody związane z tajemnicą Wcielenia – narodzeniem Jezusa, Syna Bożego w ciele człowieka i przyjęciem przez Chrystusa ludzkiej natury. Nazwa Pasterka nawiązuje do pasterzy, którzy się pojawili w stajence w Betlejem. Upamiętnia ich oczekiwanie i modlitwę. W większości parafii Pasterka rozpoczyna się o północy, jednak nie jest to wymogiem liturgicznym, np. w Bazylice św. Piotra w Watykanie jest odprawiana o godz. 22.00 pod przewodnictwem samego Papieża. W Polsce Pasterka jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.

W naszej Parafii Pasterka rozpoczęła się o północy pod przewodnictwem Księdza Proboszcza oraz w koncelebrze Księdza Prałata. Liturgię Narodzenia Pańskiego uświetniła orkiestra, schola oraz liturgiczna służba ołtarza. Ksiądz Proboszcz w swoim kazaniu nawiązał do bardzo ważnej roli Matki w rodzinie. Jest Ona wsparciem, nadzieją a przede wszystkim Miłością do dzieci i Ojca rodziny, na wzór Maryi Matki Chrystusa. To dzięki Matce Maryi Bóg pozwolił nam poznać Jego Jednorodzonego Syna Jezusa Chrystusa przyjmującego naturę ludzką – jakże ułomną. Bóg stał się człowiekiem, a to dzięki otwartości Matki na nowe życie w jej łonie. Ksiądz Proboszcz poruszył serca Parafian i gości w naszej Parafii uczestniczących w Pasterce przypominając każdemu  z nas istotę Mamy w rodzinie. Bóg zapłać za każdą Mamę w naszej Parafii – za te już nieżyjące, obecne i przyszłe, ale i te kobiety, które duchowo stały się Matką przyjmując „tego najmniejszego”, ponieważ przyjęły samego Boga.