Pogrzeb

POGRZEB

W kancelarii zgłaszamy informacje o śmierci ( jak najszybciej po stwierdzeniu zgonu ) i ustalamy w pierwszej kolejności datę, godzinę i miejsce pogrzebu.

Potrzebne dokumenty:

• Akt zgonu z USC

• Zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii świętej),jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala).

Jeśli osoba przed śmiercią nie okazała żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni:

- notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy,

- osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej (w innych wypadkach kremacja jest dopuszczalna),

- inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.