XXVI  NIEDZIELA ZWYKŁA  27.09.2020r.

1. Msze św. w dni powszednie do końca września o godz. 18.00. Od 1 października o godz. 17.00.
  2. Dziękuje wszystkim ofiarodawcom, którzy złożyli ofiary w ubiegłym tygodniu na konto parafialne, w kopertach i na tacę : na opał – 150zł.
    ( Konto Bankowe Parafii:  45 1240 2340 1111 0010 8465 0396 Bank Pekao SA  1 Oddział Sanok.)
  3. Zbliża się zima. Proszę o wpłaty na opał do Kościoła.
  4. Przypominam, że nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa w kościele. Gdyby ktoś z  uczestników mszy św. zapomniał maseczki to proszę podejść do zakrystii i tam można je dostać.
  5. Taca z ubiegłej niedzieli przeznaczona na potrzeby naszej parafii wyniosła 3829 zł. Dziękuję wszystkim ofiarodawcom.
  6. Prałat dziękuje wszystkim parafianom za pożegnanie w ubiegłą niedzielę, prezenty oraz przekazane intencje mszalne.
  7. We wtorek święto św. Michała, Gabriela i Rafała.
  8. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca.
  9. W czwartek od 16.00 możliwość spowiedzi. Proszę aby osoby, które mogą skorzystały ze spowiedzi w ciągu tygodnia, a szczególnie w czwartek, a nie odkładały jej na I piątek gdy przychodzi najwięcej dzieci.
  10. Od czwartku rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. Za udział w różańcu  w kościele lub kaplicy można zyskać odpust zupełny po d zwykłymi warunkami. Zapraszam wszystkich parafian, a szczególnie dzieci do uczestnictwa w różańcu. Ze względu na pandemię dzieci będą prowadzić różaniec w dni powszednie ale nie przy ołtarzu tylko  w ławkach.  Ministranci podadzą im mikrofon. Po nabożeństwie spotkanie Akcji Katolickiej.
  11. W piątek odwiedzę chorych z posługą spowiedzi i Komunii św. Od 16 możliwość spowiedzi.
  12. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych. Nie będzie adoracji ze względu na konieczność odczytania listu pasterskiego.
  13. W związku z odejściem z parafii ks. Prałata, do czasu przyjścia nowego księdza, od przyszłej niedzieli 4 października  msze św. w niedziele i święta nakazane  będą odprawiane  o godz. 8.00  i 10.30. Nie będzie mszy św. o godz. 16.00. W październiku Różaniec będzie po mszy św. o godz. 10.30. Proszę aby w  październiku o godz. 7.30  Róże Różańcowe zamiast Godzinek odmawiały Różaniec (by uzyskać odpust) , a Godzinki będziemy śpiewać wraz z Panem organistą przed sumą.  Bardzo proszę osoby, które miały zamówione msze św.  do końca tego roku na 16.00  o pilne  zgłoszenie się w zakrystii w celu przeniesienia ich na inny termin.

Przepisy mówiące o ilości odprawianych mszy św. przez jednego księdza :

KPK kan. 905  mówi: Dbałość Kościoła o szacunek do Świętych Postaci, jak i odpowiednią powagę przy sprawowaniu Eucharystii, Kościół stawia również ograniczenia co do liczby sprawowanych Mszy św. przez jednego kapłana tego samego dnia (Ksiądz  może odprawić jedną mszę św. dziennie). Tylko w rejonach, gdzie brakuje kapłanów, ordynariusz miejsca może, dla słusznej przyczyny, zezwolić na odprawienie drugiej Mszy św. w dni zwykłe (binacja), także trzeciej w niedziele i święta nakazane (trinacja). Decyzję  o takiej konieczności podejmuje zawsze ordynariusz po uprzednim zapoznaniu się z lokalną sytuacją.

Gdyby gdzieś zaistniała taka sytuacja, że byłaby konieczność odprawiania w dni powszednie więcej niż dwóch Mszy Św., a w niedziele i święta nakazane więcej niż trzech, o stosowne zezwolenie należałoby się zwrócić za pośrednictwem biskupa diecezjalnego do Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. (Stolica Apostolska - Rzym)

Prócz zezwoleń, które znajdują się w kompetencji ordynariusza miejsca czy Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, także Prawodawca dopuszcza szczególne wypadki, kiedy można odprawić więcej niż jedną Mszę św. dziennie. Konkretyzację sytuacji przewidzianej w kan. 905 §1 odnajdujemy we wprowadzeniu ogólnym do Mszału Rzymskiego, gdzie zezwala się na odprawienie drugiej Mszy Św.:

- w Wielki Czwartek - Msza św. krzyżma ( w Katedrze)  i Wieczerzy Pańskiej (w parafii);

- w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - w noc paschalną (Wielka Sobota) i w ciągu dnia;

- na synodzie, podczas wizytacji pasterskiej lub na zjeździe kapłanów, podczas koncelebry z biskupem albo jego delegatem;

- podczas zebrań duchownych zakonnych z własnym ordynariuszem lub jego delegatem.

Zgodnie ze starą tradycją rzymską w uroczystość Narodzenia Pańskiego można trzy razy odprawiać Mszę Św.: w nocy, o świcie i w dzień.

Podobna możliwość istnieje w dzień Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień zaduszny -2 listopada)

INTENCJE MSZALNE W PARAFII DŁUGIE

28.09 – 4 .10. 2020r

18.00  PONIEDZIAŁEK :

śp.  Jan i Józefa

18.00 WTOREK :

Za zmarłych z rodzin: Wojtali i Kwiecińskich

18.00 ŚRODA :

śp.  Jerzy Folcik 6r. śmierci.

17.00  CZWARTEK:

śp. Paulina, Franciszek i Edward  Twardy.

17.00 PIĄTEK :

śp.  Kazimiera Jasińska – od Kabali

17.00 SOBOTA:

śp. Irena, Bronisław, Marcin, Aniela.

XXVII   NIEDZIELA ZWYKŁA   -  4.10.2020r.

8.00 –   śp.  Jadwiga i Zdzisław Mazurkiewicz.

10.30  - O Boże błogosławieństwo, opiekę NMP, potrzebne łaski, zdrowie dla Zofii Pietrzkiewicz w 80r. urodzin.

Nie będzie mszy św. o 16.00.