Wielki Piątek

Wielki Piątek jest dniem upamiętnienia śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza św. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego – w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po niej następuje Komunia święta, a po jej zakończeniu następuje modlitwa nad ludem. Na zakończenie liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, czyli do Grobu Pańskiego), gdzie rozpoczyna się adoracja.