Wielka Sobota

Wielka Sobota jest dniem wyciszenia. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają strażacy. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. W tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.  Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej. Kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.  Na wieczorną mszę wierni przynoszą ze sobą świece. Podczas mszy następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Na zakończenie są już śpiewane pieśni o Zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie.